Home / Oturma Odası Dekorasyonu / Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır

Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır

Oturma odası, bir evin en önemli alanlarından biri olarak kabul edilmektedir. İnsanlar bütün gün dışarıda bulunduktan sonra oturma odasında oturur ve birlikte zaman geçirirler. Bu sebeple negatif enerjiden uzak ve olabildiğince pozitif enerji taşıyan bir dekorasyon yapılması gereklidir. Bu yazımızda, oturma odanızı nasıl huzurlu ve konforlu bir alana dönüştürebileceğinizi anlatıyoruz: Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Oturma odası dekorasyonu yapılırken ilk olarak odanın hangi cepheye baktığı göz önünde bulundurulmalıdır. Odanın büyüklüğü ve şekli de dikkat edilmesi gereken diğer detaylar arasında yer alır. Oda, kendi büyüklüğüne uygun eşyalar ile dekore edilmelidir. Öncelikle oturma odası diğer odalar ile uyum içerisinde olmalıdır. Odaların hepsi birbiriyle bağlantılı olursa şık bir dekorasyon meydana getirilebilir.

Kullanışlı Mobilyalar

Oturma odasını daha kullanışlı hale getirecek detaylardan birisi de kullanışlı mobilyalara yer vermektir. Bu mobilyalar odada hem daha az yer kaplayacak hem de birden fazla amaca hizmet edecektir. Kendisine özgü dekorasyon oluşturmak isteyen kişiler için ideal bir seçimdir. Kullanışlı mobilyalar arasında ilk olarak orta sehpalar yer alır. Zaman zaman masa olarak da kullanılabilen bu sehpalar epey kullanışlıdır.

Küçük Odalarda Önemli Detaylar

Oturma odasının büyüklüğüne göre farklı detaylar önem kazanır. Eğer küçük bir oturma odası dekore edilecekse aksesuar kullanımı mümkün olduğunca az olmalıdır. Büyük ve az sayıda aksesuarlarla odada bütünlük sağlanabilir. Koyu renklere mümkün olduğunca az yer verilmelidir. Açık renk kullanılarak odanın daha geniş görünmesi sağlanabilir.

Büyük Oturma Odası Dekorasyonu

Büyük oturma odası dekorasyonu sırasında eşyalar köşelere sabitlenmemelidir. Duvara dayanan eşyalar odanın ortasında daha fazla boş yer bırakacaktır. Bu sebeple oda, gereğinden boş duracak ve istenilen görünüm elde edilemeyecektir. Büyük bir odaya sahipseniz büyük mobilyalar kullanabilirsiniz. Mobilyaları ortaya yerleştirebilir ve her iki alanda da boş yer bırakabilirsiniz.

Küçük aksesuarlar kullanabilir ve odayı ruhunuzu yansıtacak şekilde zevkinize göre dekore edebilirsiniz. Küçük odalarda büyük aksesuar kullanımı önerilir fakat büyük odalarda istenilen her aksesuar daha kolay kullanılabilecektir. Bu sebepten ötürü kişiler büyük ve küçük çeşitli aksesuarlarla bir uyum meydana getirebilirler. Zıt renklerin uyumunu ortaya çıkartmak da uygulayabileceğiniz adımlardan biridir.

About iga

Check Also

Dikdörtgen Oturma Odası Nasıl Dekore Edilir

Oturma odası, bir evin dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken en önemli alanlardan biridir. Dikdörtgen oturma odası …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.