Home / Oturma Odası Dekorasyonu / L Tipi Oturma Odası Dekorasyonu

L Tipi Oturma Odası Dekorasyonu

L tipi oturma odaları, düzenlenmesi zor alanlar arasında yer almaktadır. Zira oturma odasının L şeklinde olması, salon içerisinde bütünlük sağlamayı zorlaştırmaktadır. Bu tarz oturma odalarına sahip olan kişiler, L tipi oturma odası dekorasyonu yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini merak etmektedir. Bu tür oturma odaları eğer dar ise mutlaka az sayıda mobilya kullanılması tavsiye edilmektedir. Aksi takdirde oturma odasının içerisinde hareket alanı epey kısıtlı olacaktır.

L tipi oturma odası dekorasyonu türleri, günümüzde birçok evde mevcuttur. Bu oturma odalarını dekore ederken ve yerleşim planını oluştururken hem mobilyalara hem de renklere özen göstermek gerekmektedir. Zira renk, mobilya ve oturma düzeni tercihleri sayesinde salonunuzun şekli fark etmeksizin ferah ve geniş bir alan elde edebilmeniz mümkün olacaktır.

L Tip Oturma Odasında Yerleşim Nasıl Olmalıdır

L tipi oturma odası dekorasyonu yaparken pek çok hususa dikkat etmek gerekmektedir. Bu noktada yerleşim yapılırken oturma odasının şekli ve boyutu mutlaka dikkate alınmalıdır. Özellikle dar oturma odalarında çok daha dikkatli olmakta fayda vardır. Eğer siz de L tipi oturma odanız için ideal bir yerleşim planı yapmak istiyorsanız aşağıdaki listeyi inceleyerek daha fazla fikir edinebilirsiniz.

 • L tipi oturma odalarında yemek masası ve konsol gibi yemek odası ürünleri, salon kapısına en yakın alana yerleştirilmelidir.
 • Bu oturma odalarında bütünlük oluşturabilmek için birbiri ile uyumlu mobilyalar seçmek oldukça önemlidir.
 • L tip oturma odalarında koltuk takımı pencereye en yakın konuma yerleştirilmelidir. Bu sayede asıl oturduğunuz alan gün içerisinde daha aydınlık ve konforlu olacaktır.
 • Televizyon ünitesi konacak alanı iyi seçmeli ve doğrudan gün ışığı almamasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde gün içerisinde gelen ışık, televizyon izlemeyi zorlaştırabilir ve renklerin canlılığı kırılabilir.
 • L şeklindeki oturma odaları birbirinden ayrı amaçlar için kullanılabilmektedir. Örnek vermek gerekirse; L kısma gelen boş alanı kitaplık, televizyon koltuğu, sehpalar, yer pufları ve bu gibi ürünler ile istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
 • L şeklindeki oturma odalarında mümkün olduğunca az mobilya kullanırsanız, salonunuzu daha büyük gösterebilir ve kullanım alanınızı arttırarak ferah bir görünüm edebilirsiniz.

Bu hususlara dikkat ederek odanızın şekline göre dekorasyon yapabilir ve evinizin en çok kullanılan alanlarından olan oturma odanızın daha fazla göze hitap edebilmesine yardımcı olabilirsiniz.

L Tipi Oturma Odalarında Ne Tür Mobilyalar Kullanılmalı

Oturma odasının yerleşim planını yapmaya ek olarak L şeklindeki oturma odalarında kullanılacak mobilyalara da özen göstermek iyi bir seçenek olacaktır. Zira mobilyaların modeli, şekli ve rengi oturma odanızın görünümünde büyük ölçüde etkili olacaktır. Örneğin; L tipi küçük oturma odalarında, büyük ve koyu renkli mobilyalar kullanmak alanı oldukça daraltacak ve oturma odasının olduğundan çok daha küçük görünmesine neden olacaktır fakat açık renkli, minimal ve oturma odanızın yapısına uygun olarak tercih edilen mobilyalar, keyifli ve konforlu bir alan elde etmenize katkı sağlar. L tipi oturma odası dekorasyonu yaparken faydalanabileceğiniz mobilya türleri şu şekildedir:

 • L Şeklindeki Koltuklar
 • Tekli Berjerler
 • Dikdörtgen Şeklindeki Orta Sehpalar
 • Minimal Televizyon Üniteleri
 • Açık Renkli Yemek Masaları

Belirtilen bu mobilyalar, günümüzde L tipi oturma odası türleri için oldukça idealdir. Özellikle bu tür küçük mobilyalara ilave olarak, fonksiyonel mobilyalar da tercih ederek salonunuzun daha rahat ve kullanışlı olmasını sağlayabilirsiniz.

L Tipi Oturma Odalarında Hangi Renkler Tercih Edilmeli

Günümüzde birçok evde L tipi oturma odası mimarisi kullanılmaktadır. Bu noktada çoğu oturma odası L şeklinde olduğu için daha dar ve küçük olarak planlanmaktadır. Dar oturma odalarını daha büyük gösterebilmek içinse açık renklere yönelmek en doğru seçim olacaktır. Beyaz, fildişi, krem rengi, kum rengi, pudra pembesi, lila, açık yeşil, bebek mavisi gibi açık tonlar, kullanıldıkları alanların çok daha geniş ve ferah görünmesine katkı sağlayacaklardır.

Bu açık renklere ilaveten yardımcı renkler de kullanmak epey önemlidir. Mesela; oturma odasının bir duvarı açık renge uygun olacak orta tonda boyanabilir ya da beyaz mobilyaların ağırlıklı olduğu bir alanda gri gibi orta tonlu renklerde dekoratif objeler seçilebilir. Böylece oturma odasının tek tip olmasından kurtulabilir ve istediğiniz renklerde bir dekorasyon oluşturabilirsiniz. Tüm bu hususlara dikkat ederek yapacağınız bir L tipi oturma odası dekorasyonu, oturma odanızın küçük ya da büyük olması fark etmeksizin beklentilerinizi tam anlamıyla karşılayacaktır.

About iga

Check Also

Dikdörtgen Oturma Odası Nasıl Dekore Edilir

Oturma odası, bir evin dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken en önemli alanlardan biridir. Dikdörtgen oturma odası …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.