Home / Oturma Odası Dekorasyonu / Köy Oturma Odası Dekorasyonu

Köy Oturma Odası Dekorasyonu

Köy oturma odası dekorasyonu için öneri arayanlar, bu yazımızda kendileri için gerekli olan yeterli bilgiyi bulacaklar. Modern hayatın getirisi olan yenilikler ve modern ev dekorasyon modelleri, eskiye özlem duymamıza sebep olabiliyor. Köy evlerinin o sıcak ve samimi dokusunu evlerimizde hissetmek istediğimiz anlar oluyor veya kısa bir kaçış için bir köy evi dekore ederek burada vakit geçirmek herkesin hiç kuşkusuz hayalidir. Son yıllarda da eskiye dönüş isteği ve köy hayatına yönelme moda haline gelmiştir. İnsanlar şehir yaşamının stres ve boğuculuğundan adeta kaçmak için köy evlerine yönelmeye başlamıştır.

Köy Odası İçin Mobilya Seçimi

Köy oturma odası dekorasyonu için mobilya tercihi, en önemli aşamalardan biridir. Metrekare olarak küçük olan köy odalarını çok fazla eşyaya boğmadan ferah bir ortam yaratılmalıdır. Doğal bir çevre içerisinde yer alan bu evlerin dekorasyonu da çevreyle uyum içerisinde olmalıdır. Çok modern eşyalar kullanmak köy evlerinin özelliğini kaybetmesine sebep olabilir.

Köy odalarını dekore ederken genellikle eskitme mobilyalar daha uygun oluyor. Günümüzde vintage ve retro olarak isimlendirilen bu mobilyalara eski bir görünüm kazandırılmıştır. Mobilyalarda koyu ve keskin renk tonları köy evlerinin olmazsa olmazı olarak görülmektedir. Retro ve vintage mobilyalarda günümüz modern eşyalarına ve eskinin ağır mobilyalarına uyum hakim olmaktadır. Bu şekilde modern bir köy evi dekorasyonu elde etmek mümkün.

Köy Oturma Odası Dekorasyonu Fikirleri

Köy oturma odası dekorasyonu fikirleri konusunda doğru tercihlerde bulunmak için öncelikle evinizde hangi odayı köy odası haline getireceğinize karar vermelisiniz. Genellikle köy evlerine hakim olan renk tonlarında kahve, kırmızı, koyu yeşil ve turuncu öne çıkmaktadır. Bu renklerin birini ya da birkaçını köy odası dekorasyonunda kullanabilirsiniz. Yerler için halı yerine kilim kullanmak daha hoş bir görünüm verecektir. Kilimin otantik veya etnik desenli olması köy odasına istediğiniz havayı katacaktır.

Köy evlerinde perde tercihi epey önemlidir. Günümüzde kullanılan modern perdeler, odanın içerisinde sağladığınız köy odası görünümünü tamamen etkileyebilir. Bu noktada daha sade ve gösterişsiz, soft renklere sahip perdeler kullanmak daha doğru olacaktır. Köy odası söz konusu olduğunda akıllara mutlaka soba gelir. Odanın bir köşesine kesinlikle bir soba yerleştirmenizi tavsiye ediyoruz.

Bahçeli bir köy evine sahipseniz bahçede bir veranda ile oturulacak alan oluşturulabilir. Ahşap bir masa ve sandalye, köy evi dekorasyonunu tamamlayacak mobilyalar olarak öne çıkmaktadır. Bahçeye çim, çiçekler ve fidan ekmek suretiyle bahçe düzeni sağlanabilir. Bahçenin içerisinde oturma ve yürüme alanları doğal taşlar ile kaplanabilir.

Köy Oturma Odası Aksesuarları

Köy oturma odası aksesuarları, odanın dekorasyonunu tamamlayacak olan ayrıntılardır. Odanın içerisinde kullanılacak mobilya, kilim ve perdeye karar verdikten sonra sıra duvarlara ve mobilya üzerinde kullanılacak aksesuarlara gelir. Köy odalarında ilk akla gelen aksesuarlardan biri hiç şüphesiz ki gaz lambasıdır. Onun dışında nostaljik bir görünüme sahip radyo ya da bir gramofonla köy odasına romantik bir hava katabilirsiniz.

Odanın duvarlarına siyah beyaz aile fotoğrafları yerleştirilebilir. Duvara eski bir kilim veya eski bir elek ile ortama otantik bir hava katılabilir. Ayrıca hayvan figürlü biblo çeşitleri ile odaya renk katılabilir. Odanın içerisinde çiçeklere yer vererek canlı bir görüntü elde edilebilir.

About iga

Check Also

Dikdörtgen Oturma Odası Nasıl Dekore Edilir

Oturma odası, bir evin dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken en önemli alanlardan biridir. Dikdörtgen oturma odası …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.