Home / Oturma Odası Dekorasyonu / Boho Tarzı Oturma Odası Dekorasyonu

Boho Tarzı Oturma Odası Dekorasyonu

Boho tarzı oturma odası dekorasyonu, oturma odalarını yenilemek isteyenler için oldukça güzel bir dekorasyon modeli olarak karşımıza çıkıyor. Bu tarzın temel özellikleri ise şık, rahat, sıcak ve renkli bir ortam sunması olarak biliniyor ama bu tarzı, ev dekorasyonunuzda kullanmanız için renkli ortamları seven biri olmanıza gerek yok.

Boho Tarzı Nedir

Boho ya da bilinen diğer adıyla bohem dekorasyon tarzı, ilk olarak Fransa’da ortaya çıkmış bir akımdır. İnsanlar için ortaya çıkmış olan bu akım, zamanla dekorasyon fikirleri üzerine de etki etmiştir. Göçebe bir hayat yaşayan, gezgin ve özgür ruha sahip çingene kültürü özelliklerinden esinlenen Bohem tarzı, 200 yıllık bir kültürü olsa da günümüzde 1970 – 1980 yıllarının hippi tarzının devamı olarak kabul edilmektedir.

Ev dekorasyonu üzerinde boho tarzı; kalabalık eşyalar, renkli, canlı ve özgür dekor yerleşimleriyle düzensiz oluşturulmuş evleri ifade etmektedir.

Arzu ederseniz çok daha nötr renkler tercih ederek ya da sadece siyah ve beyaz kullanarak evlerinize bohem bir hava getirmeniz mümkün. Bu yazımızda, boho tarzı oturma odası dekorasyonu yapmak isteyenler için bazı öneriler derledik.

Mobilya Tercihi

Boho tarzda bir oturma odası söz konusu olduğunda, elbette karşımıza ilk çıkan rattan ya da hasır mobilyalar olmaktadır. Bohem dekorasyon önerileri arayanların kesinlikle bu tarz mobilyalara göz atmalarını tavsiye ediyoruz. Mobilya seçiminizi renkli bir mobilyadan yana yapabilir ya da daha doğal ve nötr renkleri mobilyalarınız için tercih edebilirsiniz.

Etnik Desenler

Etnik desenler, boho tarzı oturma odası dekorasyonunda vazgeçilmez unsurlar olarak karşımıza çıkıyor. Bu stilde dekore edilmiş oturma odası örneklerine göz attığınızda birçok yerde etnik desenlerin kullanımına rastlamak mümkün. Etnik desenleri kırlentlerinizde veya kilimlerinizde, duvar tablolarınızda ya da biblolarınızda tercih edebilirsiniz.

Bitki Kullanımı

Sıcak ve rahat bir yaşam alanı sunan boho tarzı oturma odası dekorasyonunun göz bebeklerinden biri de tabii ki bitkilerdir. Dekore etmek istediğiniz oturma odasında her türden bitki kullanabilirsiniz. Küçük sukulent bitkiler, hem bakım kolaylığı sağlaması hem de fazla yer kaplamaması açısından son zamanlarda oldukça tercih ediliyor olsa da büyük salon bitkileri ya da renkli çiçeklerin de kullanımı oldukça yaygın.

Kendinize uygun olan bir tarzda bitki tercihi yapabilir, doğanın dokunuşunu evlerinize taşıyabilirsiniz.

Renkli Dekoratif Ürünler

Oturma odanıza canlı bir görünüm kazandırmak için renklerin gücünden faydalanabilirsiniz. Son yılların trend renkleri, pastel renkler olarak karşımıza çıkıyor olsa da çok daha canlı renklerin oda dekorasyonlarında kullanıldığını görmek mümkün. Mumluklar, saksılar, vazolar, duvar saatleri, tablolar ve biblolar gibi pek çok dekoratif üründe tercihinizi renkli olandan yana yapmak boho tarzı oturma odası dekorasyonunu tamamlayacaktır.

About iga

Check Also

Dikdörtgen Oturma Odası Nasıl Dekore Edilir

Oturma odası, bir evin dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken en önemli alanlardan biridir. Dikdörtgen oturma odası …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.