Home / Oturma Odası Dekorasyonu / Rahat Oturma Odası Dekorasyonu

Rahat Oturma Odası Dekorasyonu

Şık ve rahat bir oturma odası dekorasyonu nasıl olmalı? Oturma odamızda eşyaların düzeni nasıl olmalı? Nasıl bir aydınlatma kullanmalıyız? Uyanık olduğumuz zamanlarda, evimizde en çok vakit geçirdiğimiz yerlerin başında belki de oturma odaları gelir. Bu nedenle, oturma odası dekore ederken biraz daha özen göstermemiz gerekebilir.

Hayatta bir şeyi baştan aşağı yenilemek, tamamen değiştirmek hiçbir zaman kolay olmamıştır. Bu durum, bir odayı sil baştan dekore etmek için de geçerlidir. Ufak tefek dokunuşlarla da şık bir dekorasyon elde etmiş olsak da doğru olan, en başından odamızı planlı bir şekilde dekore etmek ve konforumuzu ön planda tutacak şekilde yol izlemek. Konforlu ve bir oturma odası dekorasyonu için dikkat etmeniz gereken bazı detaylara bu yazımızda yer verdik: Rahat Oturma Odası Dekorasyonu!

Oturma Gruplarını Tercih Etmek

Büyük boyutlu ev eşyaları ve mobilyalar, artık eskisi kadar ilgi görmemeye başladı. Daha işlevsel ve konforlu bir alan için günümüz trendleri, daha minimal eşyalardan yana. Tercih edilen mobilyaların başında ise oturma grupları geliyor. Herkesin rahatça zaman geçirebildiği, televizyon seyrettiği ya da muhabbet ettiği bir ortamda önce konforlu, sonra da alanınızı daraltmayan oturma gruplarını tercih edin. Eğer odanız dönüşlü bir biçime sahipse köşeler arasında bağlantı görevi gören L koltuk takımlarından yararlanın. Kenarları geniş olan klasik tarzda koltuk takımları ile odanızın sahip olduğu alanı daraltmayın.

Odanıza Girenleri Mis Gibi Kokular Karşılasın

Oturma odasını daha güzel bir yer haline getirmek, yalnızca eşya tertibatından ya da renklendirmeden ibaret değildir. Odanıza girildiği anda tabii ve hoş bir koku verecek, rengarenk çiçekler koyabilirsiniz. Oturma odanızın tozlarını sık sık kontrol altında tutun ki ihmal ettiğinizde birikip size eziyet vermesin. Temizlik için kullandığınız malzemelere, çiçek yağları gibi hoş koku verecek doğal katkılar koyabilirsiniz. Odanızda çok fazla toz olması, odanızın şıklığına gölge düşürecektir.

İçinizi Ferahlatacak Renk Düzeni

Odaları daha şık göstermenin yöntemlerinden biri de renk düzenini iyi ayarlamaktır. Açık renkler, oturma odanızda kullanılan renklerin çoğunluğunu oluşturmalıdır. Küçük aksesuarlarınızı ve eşyalarınızı daha canlı renk tonlarından meydana getirebilirsiniz ancak büyük mobilyalarınız ve duvarlarınız açık renkte olmalıdır.

Aydınlatma Seçimi

Oturma odaları için aydınlatma tercihinde bulunurken, odanın bölümlerini ayrı ayrı değerlendirmeniz gerekir. Mesela odanızda yemek yediğiniz bölüm ayrı, oturup sohbet ettiğiniz, televizyon seyrettiğiniz bölüm ayrı ise iki bölüme farklı ışıklandırmalar seçmek gerekir. Yemek bölümünde, yemek masasının üzerine denk gelecek şekilde sade ve şık bir avize yerleştirebilirsiniz. Oturma bölümünde avize yerleştirecek kadar fazla bir aydınlatmaya ihtiyacınız yok. Televizyon izlediğiniz zamanlarda, televizyonun ışığı da aydınlatma sağlayacağından, o bölümde gözü yormayacak ama aynı zamanda sizi karanlıkta da bırakmayacak makul bir aydınlatma tercih edebilirsiniz. Ön plana çıkarmak istediğiniz bazı eşya ve tablolarınızın etrafına, aynı şiddette yanan küçük aydınlatmalar yerleştirebilirsiniz.

About iga

Check Also

Dikdörtgen Oturma Odası Nasıl Dekore Edilir

Oturma odası, bir evin dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken en önemli alanlardan biridir. Dikdörtgen oturma odası …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.