Home / Oturma Odası Dekorasyonu / Oturma Odası Dekorasyonu 2022

Oturma Odası Dekorasyonu 2022

Güncel Trendlerden Uzak Kalmadan, Oturma Odasın Oldukça Fonksiyonel Bir Biçimde Dekore Etmeniz İçin: Oturma Odası Dekorasyonu 2022!

Oturma odası gün içerisinde uzun saatler geçirdiğimiz evin en önemli alanları arasında yer almaktadır. Yemek yerken, dinlenirken, sosyal bir aktivite yaparken, film-dizi izlerken kullanılabilen oldukça geniş imkanlara yer verilebilecek olan oturma odalarında tüm bu saydığımız maddeleri yerine getirebilmek için mutlaka doğru ve kullanışlı şekilde dizayn edilmesi gerekmektedir. Doğru dekorasyon ve etkili bir dizayn oluşturulabilmesi içinse mutlaka işin uzmanı, bilirkişilerden destek alınarak geniş skalaları içeren bir dekorasyon alanı oluşumu sağlanmalıdır.

Oturma odası evin diğer alanlarına göre hacimce daha küçük alanlardır. Bu alanların aktif değerlendirilebilmesi için tercih edilen mobilyaların kullanışlı olması oldukça önemlidir. Birden fazla işleve sahip ve alan tasarrufuna izin veren mobilya seçimleri oturma odalarının hem kullanışlı hem ferah alanlara dönüşmesinde etkili olur.

Bunun yanı sıra tercih edilen duvar ve zemin rengi de oturma odasının vizyonunu belirlemede çok etkin bir rol oynamaktadır.

Oturma Odası Aksesuar Tavsiyeleri

Oturma odası evin diğer alanlarına göre daha küçük bir alan olması nedeniyle kullanılacak olan aksesuarların seçiminde oldukça özenli olunması gerekmektedir. Yanlış aksesuar seçimi ile oluşturulmak istenen tarzın dışına çıkmak oldukça sık karşılaşılan dekorasyon problemleri arasında yer almaktadır.

Kullanılacak olan aksesuarlar odanın bir köşesinde ölü alan yaratmamalıdır. Aksine alan değerlendirilmesi hususuna destek olacak nitelikte seçilerek pragmatik bir oluşum yaratılmalıdır.

Örneğin aydınlatma seçimlerinde duvara monteli ürünlerin tercihi veya led lambalı ürünlerin tercih edilmesi hem alandan tasarruf sağlayacak hem de hoş görünümlere ulaşılmasında kolaylık sağlayacaktır.

Oturma odaları için oluşturulmak istenen tarza uygun olarak seçilen duvar örtüleri ile de oturma odasının sıradan görünümünden uzaklaşmak kolaylaşacaktır.

Oturma odası içerisinde kullanılmayan köşelerde yeterli alan sağlanarak okuma alanı oluşturulabilir. Bunun içinse sallanan koltuklar, minimal ışıklandırmalar, mini kitaplık gibi objeler oturma odası içinde aksesuar olarak kullanılabilir.

Oturma odası için var olan pek çok aksesuar ürününün bir araya getirilmesi göründüğünden de zor bir iştir. Aksesuar seçimleriyle kaotik bir ortam oluşturmamak için mutlaka uzman görüşlerle belirlenmiş tavsiyelere uyularak istenilen dekorasyona uygun ürün seçimleri yapılmalıdır. gizempakyürek.com adlı sitede tüm bu görüşlerin detaylı bir şekilde açıklamasını bulmak mümkündür.

Oturma Odası Dizaynında Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Oturma odaları evin en merkezi alanıdır. Bu alanda yapılabilecek pek çok aktivite vardır. Salon evin daha ağır ve daha resmi olan alanıdır. Oturma odası ise daha samimi ve daha çok kullanılan alanlarından biri olduğu için dekorasyon uygulamaları yapılırken oturma odalarının bu kullanışlılık yönü es geçilmemelidir.

Oturma odası mobilyaları seçilirken dayanıklı olmasına özen gösterilmelidir. Kullanışlı ve fonksiyonel olmasının yanı sıra sağlam üretilmiş malzemelerden seçilmelidir ki sık kullanıma bağlı olarak kısa sürede tahribatların ortaya çıkması önlenmelidir.

Mobilyalar fonksiyonel özeliklerine göre seçilerek alan kullanımının etkili hale getirilmesi dikkat edilmesi gereken bir diğer unsurdur. Seçilen koltuklar hem oturulabilir hem de depo alanları olarak kullanılabilmelidir.

Oturma odasında bir yemek yeme alanı oluşturulmak istendiğinde ancak yemek masası için yeterli alan olmadığı durumlarda seçilecek olan orta sehpanın hem yemek masası işlevi hem de aktivite masası görevi görebilecek nitelikte seçilmesi eşyanın pragmatik şekilde kullanımına örnek teşkil edebilecektir.

Oturma odası için mobilya seçimlerinde mobilyanın tek bir işlevi olması hacim olarak küçük olan oturma odalarında tercih edilmemektedir. Bir mobilyanın sunabileceği maksimum işlevle çok fazla ihtiyacın çözülebileceği mobilyalar daha çok tercih edilmektedir. Bu nedenle dar alanlarda kullanım için seçilen mobilya ve aksesuarlar mekanın işlevsel olmasında önemli bir rol oynar.

About iga

Check Also

Dikdörtgen Oturma Odası Nasıl Dekore Edilir

Oturma odası, bir evin dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken en önemli alanlardan biridir. Dikdörtgen oturma odası …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.