Home / Oturma Odası Dekorasyonu / İnce Uzun Oturma Odası Dekorasyonu

İnce Uzun Oturma Odası Dekorasyonu

Mimari tarzların bu denli değişime uğradığı günümüzde farklı tarzda evler ve farklı tarzda dekorasyonlar ön plana çıkıyor. Bildiğiniz gibi zamanın en büyük modalarından biri de tek başına yaşayanların tercih ettiği bir artı bir veya stüdyo tipi evler. Bu evlerde odalar genelde şekil olarak ince uzun bir yapıya sahip oluyor. Bunun sebebi de tüm dairelere kare şeklinde bir alan bırakılmak istenmesi. Öyle olunca da odaların her biri bu kareden kesilerek yapılan ince uzun dikdörtgenler haline geliyor. Odanın şekli nasıl olursa olsun siz eğer onun fiziksel özelliklerine göre bir yerleşim yapar, uygun mobilyalar ile uygun aksesuarlar elde ederseniz harikalar yaratabilirsiniz. Yani süper harika bir ev dekorasyonu için illaki mükemmel şekilleri olan odalar olması gerekmiyor. İnce uzun bir odaya sahip bile olsanız harikalar yaratmanıza engel olmadığını bu yazımızda göreceksiniz; İnce Uzun Oturma Odası Dekorasyonu!

Uzun ince odalarda tarz yaratın

Odanın ne kadar ince olduğuna bağlı olarak odalarınızı ikiye bölün. Bir kısmını oturma odası ya da salon konseptinde, diğer kısmını yemek odası, çalışma odası ya da okuma odası konseptinde dekore edin. Çocuk odası ya da oyun odası gibi çocukların zaman geçirdikleri alanları mutlaka ana salon dışında tutun. Bu hem çocuklar hem de sizler için önemli bir detaydır. Eğer odanız çok ince değil, geçişi ve dönüşü engellemiyor ise iki merkezi birbirinden ayıran şık, hoş bir oda ayırıcı kullanabilirsiniz. Bunun yerine çift yönlü kitaplıklar ya da raf sistemleri de kullanmanız mümkün tabi. Çift yönlü raf sistemleri sayesinde odanın iki farklı tarafına da hitap eden aksesuarları dekoratif malzemeler olarak kullanabilirsiniz. Hangi yöntemi seçeceğiniz, tamamen sizin zevkinize bağlıdır.

Tek parça büyük mobilyalar ile sade, şık tasarımlar

İnce uzun odalarda küçük küçük birçok mobilya ile dekorasyon yerine büyük bir kaç temel malzeme ile ana dekorasyonu yapmak çok daha mantıklıdır. Küçük ama fazla eşya odayı dağınık ve olduğundan küçük gösterir. Büyük ve sade eşyalar, vazolar, büyük saksılar odanıza büyük bir alan görünümü verir. Genelde “küçük alanlarda küçük eşya kullanmak gerekir” gibi bir anlayış vardır ancak bu, her zaman için doğru bir fikir değildir, unutmamak lazım.

About iga

Check Also

Dikdörtgen Oturma Odası Nasıl Dekore Edilir

Oturma odası, bir evin dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken en önemli alanlardan biridir. Dikdörtgen oturma odası …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.