Home / Oturma Odası Dekorasyonu / Küçük Oturma Odası Dekorasyonu

Küçük Oturma Odası Dekorasyonu

Dar alanlarda fonksiyonel mobilya kullanımı kadar alanın daha geniş görünebilmesi için alacağınız bazı önlemler bulunuyor. Küçük Oturma Odası Dekorasyonu söz konusu olduğunda odayı nasıl dekore edeceğiniz, odayı olduğundan daha büyük gösterebilir.

Oturma odanız, rahatlıkla üzerinde değişiklikler yapabileceğiniz, renk seçimi, aksesuar seçimi, stil seçimi ve aydınlatma özellikleriyle oturma odası dekorasyonunuzu zenginleştirebileceğiniz seçenekleri de içerisinde barındırmaktadır.

Küçük Oturma Odası Dekorasyonu yaparken göz önünde bulundurabileceğiniz bazı hususlar:

Açık Renk Tonlarına Yönelin!

Küçük oturma odalarının daha fazla ışık alması gerekir. Zemin, duvar ve aydınlatma sistemlerinde seçeceğiniz açık renk tonları, mevcut alanın daha çok karanlık olmasının önüne geçer. Televizyon ünitesi, koltuk takımları, halılar, kitaplar, konsol, üçlü koltuk vb. mobilyalar için tercihinizi açık renk tonlu ürünlerden yana kullanmalısınız.

Açık renkli ürünlere yönelmek, ferah ve aydınlık bir görünüm için altın kuraldır. Genellikle beyaz ve yakın renk tonları sizin için iyi bir seçenek olabilir. Farklı aksesuarlar satın alarak oturma odalarındaki renk yoğunluğunu daha açık hale getirebilirsiniz.

Geniş Oturma Gruplarından Uzun Durun!

Her zaman işlevsellik veya konfor; dekorasyon için başarılı sonuç vermez. Önemli olan oturma odası dekorasyonu tarzında oda büyüklüğünü göz önünde bulundurarak bir oturma grubu seçimi yapmaktır.

Buna göre birden çok geniş koltuk takımı içeren büyük mobilyalar yerine, köşe koltuk takımları değerlendirilebilir. Özellikle “L” koltukların köşeleri duvar köşelerine denk getirilerek odadaki alan en iyi şekilde kullanılabilir. Odada gereksiz koridorlardan kaçınmanıza imkan sunan mobilya türlerini göz önünde bulundurmak, küçük oda dipleri için en önemli ev dekorasyonu önerisi olabilir.

Fonksiyonel Ürünlere Göz Atın!

Konu dar alanlı oturma odaları olduğunda, fonksiyonel ürünler hayat kurtarabilir. Örneğin orta sehpayı, depolama ünitesi özelliği sunan bir modelde tercih etmek, evin kalabalığını gizlemenize olanak sunacaktır.

Bazalı koltuklar da geniş depolama alanı sunan fonksiyonel ürünlerdir. Oturma odanızın büyüklüğü ve şekline göre duvarlarında raflı TV üniteleri tercih edebilirsiniz. Kitaplıklı TV üniteleri, eğlence birimlerini konumlandırabileceğiniz duvar üniteleri ve bunun gibi ürünler, çok amaçlı kullanım sunacaktır.

Duvara Monte Televizyon Ünitelerini Tercih Edin!

Oturma odalarınızda televizyonunuzu duvara monte ederek alandan tasarruf sağlayabilirsiniz. Oturma odası dekorasyonu için güzel bir seçim yapmak istiyorsanız gömülü TV üniteleri veya köşe sehpalar ile evin tüm alanını verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Geniş ve Uzun Halılardan Ziyade, Minimalist Halıları Tercih Edin!

Odanın zemini, mevcut alanı daha geniş göstermenin en önemli yollarındandır. Odadaki boş alanın en fazla %50’sini kaplayacak şekilde halı yerleştirebilirsiniz. Büyük ve geniş ölçülü halılar, dar olan odalarınızı daha da dar gösterecektir. Çok desenli ve karmaşık görünen halılardan ziyade, sade veya daha az desen içeren zemin kaplama ürünleri kullanabilirsiniz.

Aksesuarları Sınırlayın!

Salonlarda ve oturma odalarında evin dekorasyonunu zenginleştirmek adına çok fazla aksesuar seçimi yapmak ve farklı dekoratif ürünlere yönelmek sizin için dezavantajlı sonuçlar doğuracaktır. Dekoratif ürünlerin desenlerini ve renklerini sade tutmak, bu ürünleri sınırlamak yapmanız gereken en mantıklı uygulamalardan birisidir. Sınırlı sayıda yer vereceğiniz aksesuarlar, evin depolama birimlerinin görünen kısımlarında yer edinebilir.

About iga

Check Also

Dikdörtgen Oturma Odası Nasıl Dekore Edilir

Oturma odası, bir evin dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken en önemli alanlardan biridir. Dikdörtgen oturma odası …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.